Mikrovlnný závod 2010

termín: 5.- 6.6.2010, Vysoká u Kutné Hory - pod rozhlednou 480 m, JN79OW

Mikrovlnný závod v roce 2010 se nesl ve znamení skokového oteplení po několika týdnech dešťů. Rozhodl jsem se zkusit závodit z Vysoké ze západního okraje lesíku s přesunem na východní stranu pod věž v neděli kolem poledne. Z domova jsem vyjížděl až pět minut před začátkem závodu, takže jsem na kótu dorazil půl hodiny po začátku. Tentokrát jsem se odvážil stavět stožár rovnou s anténami a bez naměření přesné délky kotevních lan. To mě vytrestalo pádem stožáru a ohnutím jednoho prvku KRCky. Ozařovač na 23cm naštěstí dopadl bokem, takže byl jenom od bahna. Umístění stožáru pak vyšlo tak, že jsem vysílací stolek v autě musel přesunout na levou stranu. Po předchozích nepříjemných zkušenostech s roztlačováním stavím auto čumákem vždy alespoň mírně z kopce. Kontrolní spojení na 23cm jsem dělal přesně hodinu po příjezdu. Spojení na 10 GHz ze stativu pak po další třičtvrtěhodině. Stanic jsem slyšel pramálo a většinou velice slabě, takže nezbylo než trpělivě a většinou oboustranně dosměrovávat antény.

balení před pádem stožáru v trávě parabola-detail

Když zapadalo slunce, bylo vidět, jak vzdušná vlhkost obaluje jednotlivé níže položené kopečky jako šlehačková poleva na dortu. Po setmění jsem sbalil nejcenější věci ze stativu a přesunul se do auta. To jsem ještě netušil, že si to balení a znovuzapojování zopakuji ještě třikrát. Scénář byl vždy tentýž. Dělám spojení na 23cm a že mají 6 nebo 3 cm a že to zkusíme. Takže zapojit, nažhavit, nakalibrovat frekvenci podle OK0EL, nastavit azimut a oboustraně se přesně dotáhnout. Obzvláště vydřené bylo spojení s OK2KKW na 10GHz. Z rozdílu časů vůči dohazovacím 23cm vyšlo 49 minut úsilí. Nakonec byl nejspíš problém na mojí straně, protože můj kód konečně pobrali krátce po výměně baterky. Té původní před výměnou padalo při TX napětí na 11,5V. Byl z toho ale ODX 180 km. Zkoušel jsem i spojení s DL0GTH do JO50 (324 km). Signál houpal, ale ve špičkách byli stejně silní jako OK2KKW (=čitelní). Mých 250 mW bohužel neslyšeli a z 23cm mezitím zmizeli. V půl jedné ráno (JEČ) jsem se po spojení s OK1EM definitivně přestěhoval do auta, proladil pásmo 23cm (mrtvé) a uložil se pod deku ke spánku v mírně skrčené poloze. Po pěti hodinách klimbání mě zima natolik probrala, že jsem vstal a pokračoval v závodění. Spojení v deníku přibývala velice pomalu, ale alespoň jsem se postupně dotelegrafoval na 3 Němce. Zarazilo mě, jaký byl problém udělat spojení s OK1IA na Černou Horu přes listí maximálně 3 stromů. Na 5,7 GHz, kde má OK1IA jen hornu, jsem nakonec musel poponést stativ s parabolou 20 m z kopce, abych se dostal za kraj lesa.


směr západ podvečer 1 podvečer 2
Ještě jsem vyzkoušel přijímač na 13cm z přeladěného MMDS konvertoru. Na plechovku jsem slyšel 59+ čtyři stanice, ale teplotní stabilita oscilátoru není právě oslňující. Snad do budoucna pomůže umístění v zateplené krabičce. Z hmyzí říše jsem si tentokrát místo much užil přítomnosti mravenců a před západem slunce krátce útočili komáři. Překvapilo mě množství návštěvníků na této v podstatě vedlejší cestě na kopec. Kromě pěších projížděli na kolech, koni, motorkách, čtyřkolkách a v autech (mlaďasové v TUCtových). Za sobotu a půl neděle jich bylo nejmíň padesát. V neděli před polednem přijel jakýsi tatínek s cca šestiletým prckem a začali prohánět malou čtyřkolku. Tak jsem vše sbalil a přesunul se na východní stranu kopce pod věž. Tady jsem si už mohl užívat výhod stínu. Moraváků jsem ale udělal stejně jenom pár. Nepomohlo ani hodinové cékvení směrem do Jeseníků a Beskyd. Přesun na východní stanu nakonec přinesl jen 6 dalších stanic, a to jednou z nich byl nějakým odrazem OK1DCI. Musím ale ocenit snahu pravděpodobně OK2UYZ na 23cm. Bohužel jsem od něj četl tu jedno či dvě písmena (vyjímečně 3) a pak signál zase spadl pod šum aby se po chvilce zase vyhoupl na 2 písmena. S rušením na 23 cm to bylo podivné. Jednou až desetkrát za minutu se objevovaly kratičké pulzy S9+40dB, ze kterých se přijímač po cca 0,5s vzpamatoval. Hlavně na západní straně. Na východní jsem je sice registroval, ale přijímač už nezahlcovaly. Horší byl nepravidelný cca půlminutový šum S9+20dB a chčení. Až jsem měl podezření, že mám vakl někde na kostře v kabelu, se kterým houpe vítr. To jsem ale po přesunu na východní stranu vyloučil.
piknik_u_cesty:-) _ směr Morava

Hodnocení závodu:
Navzdory podprůměrným podmínkám šíření se podařilo vydřít průměrný výsledek. Bylo nezvykle dobré počasí. Sice mám plný pytlík spojek a redukcí (hlavně napájecích) k opravě, ale žádný fatální technický problém mě tentokrát nepotkal.

Předběžné umístění (11.6.):
1296 MHz 33 QSO 3452 b; 15. místo z 25; výkon 2W, 80 cm DISH (WiFi síto)
5760 MHz 12 QSO 1258 b; 4. místo z 7; výkon 0.1W, 50 cm Parabola
10368 MHz 17 QSO 1681 b; 7. místo z 13; výkon 0.25W, 50 cm Parabola

mapa spojení 23 cm mapa spojení 6 cm mapa spojení 3 cm

73 Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana