zářijový Nordic Activity Contest na 2m a portable (2011)

Protože se momentálně o víkendech nemohu moc věnovat radioamatéření, rozhodl jsem se zkusit úterní NAC a to v outdoor variantě s 5W a KRCkou.
Vybral jsem si haldu na kopečku u Mladé Boleslavi. Je sice jen 368m vysoko, ale je z ní volný výhled na sever a západ. Na haldu jsem dorazil krátce po začátku závodu. Po dvaceti minutách jsem měl postavený stožárek s KRCkou. Zapojil jsem FT817, anténu natočil někam na SZ a proladil pásmo. Aktivita mě příjemně překvapila. Slyšel jsem poměrně dost slaboučkých signálů. Dovolat se ale s 5W už bylo horší. Silnější stanice navíc většinou jen vyhledávaly a volání výzvy na blízkém kmitočtu bylo 100% neúspěšné. Přesto se povedlo většinou vydřít několik dalekých a pro mě vzácných čtverců.
Před soumrakem mě trápili komáři, potom náhle naskočilo průmyslové rušení S3 v rozsahu cca 30° směrem od Prahy. Naštěstí po půlhodině pokleslo "pod" S1. Trochu jsem se potýkal s protáčením antény "po větru" a samonaklápěním "do nebes", ale to se dalo vždy spravit. Mírně mě překvapilo, že operátor SK7MW neuměl CW, ale naštěstí to na něj prošlo i přes 10x zopakované SSB. Bohužel ani půlhodina volání na OZ5W (JO55) nebyla korunována dokončeným spojením. Slyšel jsem i tak "neseverskou" stanici jako IK2CFR/2 (JN44), ale taky jsem se nedovolal. Mírná potíž byla s OK1RI, kterého jsem na pásmu slyšel hned 3x a z toho 2x tak slabě, že se mi pletl s DXy. Postupem času mi připadalo, že se podmínky zhoršují a k tomu to stanice nejspíš postupně balily. I u mě foukalo čím dál víc a studeněji. Asi to bylo i dost slyšet na mé CW výzvě dávané zkřehlou rukou. Automatickou výzvu jsem sice měl, ale úplně jsem zapomněl na propojovací kabel. Krátce před koncem závodu, kdy už jsem jen zkoušel, jaké slyším majáky, jsem spíše náhodou zaslech slaboučký signál z divného směru. Byl to OM5CM (JN98) a spojení se nakonec povedlo oboustranně za 519.
Když jsem měl po závodě sbalené rádio a kabely, pípla SMS o sporadice na 6m (v září , hodinu před půlnocí!). Nedalo mi to, znovu jsem radio vybalil, přepnul na 50 MHz a s připojenou 2m KRCkou proladil pásmo. Slyšel jsem s úniky majáky HG1BVB (JN87) a GB3MCB (IO70): Na 50,155 MHz pak volal výzvu EI2KC. Než jsem ale KRCku dotočil a vyštrachal mikrofon, tak zmizel. Při slézání dolů z haldy jsem ve tmě podklouzl a práskl s sebou do bláta. Bohužel jsem při tom dost drsně ohnul jeden z prvků KRCky.
stožárek postaven polní pracoviště zapadá slunce
protikomáří ochrana anténa míří na SZ následek pádu (do bláta)

Pro lepší představu a možnost srovnání jsem vytvořil 2 mapy spojení - co jsem udělal (s 5W) a co jsem slyšel (na 6 el.Yagi a FT817 s SSB filtrem 2,4kHz).
úspěšná spojení s 5W a KRC

zaslechnuté stanice

Zaslechlé majáky (vše S1)
144,434 MHz DB0LBV JO61EH
144,443 MHz DB0FGB JO50WB
144,481 MHz SR3VHX JO82KL

Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana