Závodní fiasko z rozhledny Štepánka


Při březnovém provozním aktivu jsem se shodou okolností vyskytl na pomezí Krkonoš a Jizerských hor jen pár kilometrů od rozhledny Štepánka. Protože podmínky na běžkování nebyly vůbec příznivé, zabalil jsem HM TCVR 144 MHz, baterku, skládací anténu a stožárek do batohu a vydal se směrem k rozhledně Štepánka. Konec cesty jsem tak úplně netrefil, takže v samotném závěru stoupání jsem k rozhledně došplhal z druhé strany po skalách.
Na ochozu jsem rozbalil techniku, místo antény zapíchl lambda/4 drát a zkusil proladit pásmo. Tedy přesněji 4 nenavazující úseky 2m pásma, které pokrývají mé 2 tahané krystaly. Nějaké stanice jsem slyšel, ale když jsem zkusil tu nejsilnější zavolat, neodpověděla. Zatímco jsem hrabal v batohu telegrafní klíč, vypadla mi drátová anténa z BNC konektoru a sletěla z věže. Rozbalil jsem tedy dipól z dvoulinky a zkusil na protistanici zatelegrafovat. Taky žádná odezva. Postupně jsem takhle zkusil další cca 4 stanice, ale žádná mi neodpověděla. Pustil jsem telegrafní výzvu a zkusil ťapáčkem, zda mi to vůbec vysílá. Výchylka měřáčku byla zcela nepatrná.
Tak jsem párkrát proladil pásmo, pustil ještě na chvíli výzvu a v poledne veškerou techniku zase složil do batohu. Zkřehlé ruce jsem si ohřál čajem z termosky. Pak jsem ve chvíli, kdy krátce vysvitlo sluníčko, jěště udělal pár fotek. Slezl jsem dolů z věže, neúspěšně prohledal místo, kam mohla spadnout drátová anténa a vydal se nazpět.
šplhání k rozhledně po skalách vysílací pracoviště na ochozu TCVR na ochozu - detail pohled z ochozu Štepánky
Výsledkem tedy je:
0 spojení
0 čtverců
ztracený lambda/4 drát

Robert OK1FEN

sestup od Štepánky

závodění
hlavní strana