západ slunce byl tentokrát nepříliš fotogenický

UHF Contest 2011

termín: 1.- 2.10.2011, Vysoká u Kutné Hory - jižní palouk 470 m, JN79OW

Závodění o letošním UHF kontestu jsem původně zamýšlel drasticky zkrátit až zcela vypustit. Předpověď dobrých až výborných podmínek šíření mě ale přesvědčila, abych první říjnový víkend obětoval radioamatéření. Sobotní dopoledne jsem věnoval opravě transvertoru na 23cm, u kterého se mi na jaře podařilo přepólovat napájení. Měl jsem trochu obavy o Power modul, ale naštěstí to odneslo jen pár diod a přepínací tranzistor. Výměnu 30-ti letého koaxu k 70cm anténě (dle OK1WGO ) jsem už nestihl. Na kopec jsem dorazil půl hodiny po začátku. Tentokrát se mi podařilo vztyčit stožár bez antén na první pokus už po čtvrthodině.
Závodit jsem začal 2.5 hodiny po začátku na 23cm. Po půl hodině a 6-ti spojeních v deníku jsem se přesunul na 70cm.
vybalování propriet stožár vztyčen hned napoprvé montáž antén a 23cm transvertoru
stožár s anténami stojí antény nepatrně šilhají a PL redukce 70 centimetrům  taky moc neprospívá v říjnu se stmívá rychle...

Za soumraku přijel Libor OK1FQK a chvíli po něm se zastavil i Pepa OK1VKC.
Půl hodiny jsme podebatovali o tom, co je nového, pak Libor postavil stožár s anténou na 70 cm a já se tak přesunul na 23cm. Tam se ale objevovalo pulzní rušení S9+40dB, které vždy na cca 2s totálně zahlušilo příjem. Původně jsem myslel, že to je z nějaké profi služby, ale pak jsem vydedukoval, že transvertor asi už nebyl v nejlepší kondici. Kromě toho, že byl přijímač nestabilní, se mi zdál příjem i trochu "tupý". Když jsem postupně udělal všech "pět" stanic, které cékvily na pásmu, nezbylo než začít cékvit taky. Kupodivu se i na těch pár watíků občas někdo chytil. Libor to krátce po půlnoci zabalil, tak jsem se vrátil na 70.
V 1h ráno už bylo stanic pomálu, zmáhala mě únava, a tak jsem to zalomil do horizontálu. V noci byla trochu kosa, která mě asi ve 4h probrala. Proladění pásma mě ale nijak nepovzbudilo, a tak jsem zase zaklapl víčka. Probudil jsem se cca v 7 hodin, když už bylo dávno po rozednění. Na 70cm byly lepší podmínky, ale postupně se zhoršovaly. Vzdálené stanice se nějakou zvláštní náhodou vyskytovaly ve shlucích a jako na potvoru skoro vždy poblíž někdo tlustě cékvil. Přitom kousek výš byl 30 kHz úsek , kde byl jen šum .
Ve čtvrt na jedenáct, kdy slunce už docela pálilo, jsem začal budovat mikrovlnné pracoviště. Bohužel jsem tak musel odpojit 70cm pásmo. Na mikrovlnách jsem žádné zlepšené podmínky nepozoroval. Skoro vše standartní spojení, kdy bylo po dosměrování oboustranně použitelné SSB.
V neděli kolem druhé odpoledne se mi zdálo, že už to na pásmu nějak usíná. V poslední hodině jsem ale opět uslyšel vzdálené stanice a postupně jsem se dovolal do JN59 JN49 a JN39. Dokonce jsem krátce slyšel i jednoho Francouze (opět pod něčí výzvou).
nedělní ráno - mikrovlny připraveny a 2m FM domluva taky operátorské stanoviště u mikrovln - úžeh v říjnu jsem tedy nečekal...

Závěr:
Na říjen bylo neuvěřitelně nádherné počasí. Podmínky šíření hodnotím jako zlepšené, krátkodobě výborné. S 5 W se mi na 70cm povedlo 8 spojení přes 300km. Rekord přes 700km z roku 1995 (tenkrát s 0,7W a stejnou anténou) se mi ale překonat nepodařilo. Opět bylo znát, že bude nutné se technicky dovybavit. Kriticky mi chybí 2. zařízení na 70cm, transvertor na 23cm si žádá zásadní upgrade a transvertory na 13 a 9 cm jsou už hodně dlouho "v pořadí". Souhrnně vcelku prima závod.

mapa spojení 70 cm mapa spojení 23 cm mapa spojení 6 cm mapa spojení 3 cm

73 Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana