srpnový Nordic Activity Contest na 70 cm z Křečhoře (2012)

English summary on the end of this page (in green).

polabí v noci

Pár dní před závodem jsem hlídal předpověď podmínek šíření. Vypadalo to na zlepšení ve středu, tedy den po závodě. V pondělí se předpověď upřesnila a vypadalo to na lepší podmínky šíření směrem na sever už ke konci závodu.

předpověďpředpověď

Proto jsem si v pondělí večer připravil výbavu. Tentokrát jsem na začátku závodu ještě seděl ve vlaku, takže na kopec jsem dorazil, až když se kvapem šeřilo. Než jsem postavil stožár s anténou, tak už byla úplná tma. Směruji někam na sever, připojuji zatím úplně holou FT817 a prolaďuji pásmo. Kromě dvou cékvících OK stanic neslyším vůbec nic. Nikde ani stopy po nějakem, třeba i nečitelném signálu. Pouze na 432.330 MHz slyším trvalý tón, který později interpretuji jako vlastní zázněj rádia. Následuje rektifikace azimutovníku a připojování kabelů k FT.

stožár s anténou

Při pokusném CQ opět nějak moc padá napětí na baterce a proto připojuji autobaterii. Potom jsem konečně zaslechl nějaký tropo signál. Po dosměrování a doladění se z něho vyklubal DB0VV. Spojení se po několika neúspěšných voláních povedlo.


vysílací pracoviště

Měl jsem nějaký špatný telegrafní klíč, který se viklal do stran. Zkusil jsem ho vyměnit za magnetický, ale taky to nebylo úplně ono.

vysílání za tmy

Později se objevil OZ9KY. Zrovna, když se podmínky vyhouply nahoru a vypadalo to, že by mě mohl zaslechnout, mě zavolal OK1TEH. Neměl jsem připojený mikrofon, tak jsem si řekl, že "TEH počká". Nepočkal a OZ9KY se taky brzy ztratil...
Opakovaně jsem zkoušel volat SP3JMZ, ale nikdy mě nezaslechl. Alespoň se mi čtvrt hodiny před koncem závodu podařilo udolat SK7MW (614 km). Když na mě dosměrovali jejich EME monstrum, tak signál ve špičkách vylézal až na 559.

Bylo jasno a velmi dobrá viditelnost. Schválně jsem zkusil přiblížit (18x) neznámé modré světlo v dálce (cca 10 km).
modré světlo v dálce

Po skončení závodu a kontrolním poslechu majáků jsem vylezl z auta a pohlédl na oblohu. Byly nádherně vidět hvězdy a mléčná dráha. Sotva jsem si pomyslil, že takhle jasno mělo být v sobotu, když padaly Perseidy, tak nějaká opožděná přiletěla. Pár vteřin po ní následovala ještě druhá, ale ta byla současně i poslední, kterou jsem spatřil.

zaslechnuté stanice 70cm
zaslechnuté stanice na 70 cm listened stations on 70 cm


Závěr a postřehy:
V porovnání s podobným NAC , kdy jsem zkoušel vysílat z haldy u Mladé Boleslavi (ASL 368 m), je výsledek prakticky stejný.

Zařízení:
FT817, 5W
anténa 7el. Yagi
ASL 333 m. n m. + 5 m stožárek

poslech majáků na 70 cm:

DB0FGB JO50WB 432,443 MHz S1, značka a loc poskládány ze 3 relací
SR6UHC JO80JG 432,452 MHz S8 Tón nebyl úplně čistý. Zněl trochu jako hučení větráku.
OK0EA JO70UP 432,465 MHz S8
OK0EP JO80OB 432,885 MHz S8

Robert OK1FEN

English summary
Conditions was average till little UP-average. I did QSO with only 1 nordic station and listened second. Again I had to wait, than nordic stations rotate ANT system to OK and give "QRZ?".
Due to Hepburn forecast I supposed, that I will listen more stations.
I listened stations (with QSO are bold) : DL0VV, OK1TEH, OK1IM, OL1B, OZ9KY, SK7MW, SP3JMZ .


závodění
hlavní strana