3. subregionál (2013)

termín: 6.-7.7.2013, Vysoká u Kutné Hory (470 m), JN79OW

příprava
Příprava se tentokrát omezila na dobití Pb baterek a snesení krabic s transvertory z půdy. Baterky se ale začaly hromadně loučit, tak jsem musel vzít na milost i stařičké NiFe. Ty jsem ale dobíjel už jen cca 2h. Pokusně jsem naložil i ne zcela dokončený stožárek z Al trubek o průměru 16 mm k vyzkoušení.
dobíjení baterek
Chtěl jsem z kopce rozdat body v polním dnu mládeže, ale všechno se nějak zdrželo. Tak jsem alespoň vyjel v poslední hodině z domova. Sice mám docela utopené QTH, ale stejně si myslím, že by nás rozdávačů příště mohlo na pásmu volat výzvu do PDM víc. Myslím, že bychom měli dát nástupcům příležitost, aby si procvičili dovednost zaslechnout, doladit, dosměrovat a dovolat se na protistanici.
Když skončil PDM, donaložil jsem výbavu a vyrazil na Vysokou.
vybavení je naložené těsně před odjezdem
Na novém obchvatu Kolína jsem sice příliš pozdě odbočil, ale zdrželo mě to jen asi pět minut. Na kopci měli OK6R už vše na 2m postaveno, tak jsem je krátce pozdravil a přesunul se cca 100m východněji naivně doufajíc, že tak udělám víc stanic z moravské strany. Bohužel jedno jejich fixní čtyřče mířilo přímo na mě. Auto jsem kvůli problémům se startováním postavil směrem z kopce a k němu připasoval stožár s anténou na 70 cm.
OK6R už mají postaveno vybalování a stavba stožáru
Vysílal jsem asi hodinu a za tu dobu jsem stihl 23 celkem běžných spojení. Pak už slunce tolik nepražilo, tak jsem vylezl a postavil stativ s 6-ti a 3-mi centimetry.
Na 5.7 GHz bylo totálně mrtvo. Protože jsem byl za lesem, neslyšel jsem ani maják. Výsledkem je jedno spojení dohozené ze 3cm a ujištění se, že transvertor stále funguje. Na 10 GHz obvykle slyším cékvit 2-3 stanice. Tentokrát desítky minut pouze šum a v sobotu pouhá 2 spojení.
S domluvou na 145,525 FM byl problém, protože když OK6R právě vysílali, tak mi protistanici úplně vygumovali. Ani 6el KRCka na druhém stožárku nepomohla. Tím jsem byl odkázán pouze na dohazování spojení z ostatních pásem.
Tou dobou přijeli na návštěvu Pepa 1VKC a Vašek 1FAI, takže jsem jim ukázal šum na 3cm a pak jsme se vydali na exkurzi k OK6R.
na návštěvě u OK6R
Návštěvu po chvíli ukončila invaze hmyzích krvesajů, tak jsem se zabouchl do auta, pobil mušky zůstavší uvnitř a pokračoval ve vysílání na sedmdesátce. Raději jsem omezil i otvírání okna kvůli otáčení anténou. Tentokrát mne skolila únava už hodinu před půlnocí.
V neděli ráno jsem slyšel 3 Holanďany a se dvěma se spojení podařilo. Ten první, kterého jsem vydřel telegrafem a ještě s vyflákanými NiFe byl nakonec ODXem 808km.
Po cca hodině jsem vylezl z auta a teprve nainstaloval pásmo 23 cm. Transvertor ale nějak zlobil. Sice jsem slyšel i stanice z JO50, ale za celý závod jsem se dovolal jen na 3 protistanice. Pak už se do konce závodu moc nevedlo, takže když zrovna trochu zafoukalo, šel jsem si to alespoň hodit.
5,7 a 10 GHz na stativu celkový pohled po nárazu samokřídla nehoda samokřídla v detailu - zásek 3cm

Po skončení závodu jsem zkusil zaslechnout nějaké majáky. S 6 el. Yagi na 2m a 7el. Yagi na 70cm jsem byl překvapivě úspěšný (proto jsem si s tím v Malování trochu pohrál).

zaslechlé majáky 2m

zaslechlé majáky 70cm


výsledky:
70 cm - 59 spojení, 10574 bodů, ODX 808 km; 50W, 7 el. Yagi
23 cm - 3 spojení, 246 bodů, ODX 139 km; 2W, 80 cm dish
6 cm - 1 spojení, 98 bodů, ODX 98 km; 0.1 W, 60 cm dish
3 cm - 9 spojení, 1106 bodů, ODX 180 km; 0.2W, 60 cm dish

mapa spojení 70cm mapa spojení 23cm mapa spojení  3cm



Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana