celkový pohled na vysílací pracoviště

UHF contest (2013)

termín: 5.-6.10.2013, Vysoká u Kutné Hory (470 m), JN79OW

Na tento závod jsem měl jen minimum času na přípravu. Stihl jsem jen dokončit rozpracovanou telegrafní výzvu a veškerou další výbavu jsem pouze naložil i se všemi nedostatky od minulého závodu.
V sobotu dopoledne jsem měl nějaké neodkladné zařizování, takže na kopec jsem vyrážel až krátce po čtvrté hodině odpolední. Cestou mě ještě překvapila objíždka, která mě odsměrovala na opačnou stranu kopce. Nechtělo se mi znovu kopec objíždět, a tak jsem to zkusil vzít zkratkou. Bohužel silnice po kilometru odbočovala a ve správném směru pokračoval regulérní tankodrom. Vzal jsem to po odbočce, ale ta po půlkilometru končila vraty do jakéhosi zemědělského objektu. Ve správném směru však před vraty odbočovala polní cesta po okraji částečně sklizeného lánu kukuřice. Bohužel i ta na konci lánu končila. Sice s kopcem nadohled, ale stejně mi nezbylo nic jiného, než se vrátit na tankodrom a se zařazeným rychlostním stupněm 1 až 2 ten kilometr projet.
Na kopec jsem tedy dorazil až v pět hodin. Přesně na místě, kde jsem se chystal postavit stožár, stálo pár lidí a poušteli draky. Asi že tam nejvíc foukalo.

naloženo, odjezd uvíznutí v polích pouštěči draků

Montáž antén a stavba pracoviště tedy proběhla za čerstvého studeného větru. Při stavbě stativu jsem měl problém jak scejchovat stupnici azimutu, protože jsem neslyšel maják z Černé Hory ukrytý za lesem. Možná i kvůli tomu se v sobotu žádné spojení na mikrovlnách nepodařilo. Krátce poté mě navštívil Pepa VKC, tak jsem mu alespoň předal pár firemních propisek, které sbírá.
První závodní spojení jsem dělal až ve čtvrt na devět. Asi nejdelším spojením soboty byl na 70cm UR7D z KN18, kterého jsem slabě zaslechl telegrafovat přesně mezi dvěma blízkými tlustými stanicemi. Pozdě večer mě ještě navštívil Libor FQK, který původně také plánoval závodit, ale něco mu do toho vlezlo. Postupně venku foukalo tak studeně, že i vyndat ruku z okénka kvůli dotočení antény se člověku nechtělo. S pásmem 23cm byla obvyklá potíž s naladěním na protistanici, tak jsem radši používal CW. Ve 2h ráno jsem vypnul rádio a pospávajíce přečkal do rozbřesku. To už nefoukalo a jakmile začalo svítit slunce, postupně se i docela oteplilo.

chladné ráno východ slunce ranní pohled na jihovýchod
Neděle se nesla ve znamení nahánění stanic na mikrovlny. Obzvláště na pásmu 5,7 GHz byl po většinu času jen šum a na CQ se 100 a 200 mW se také nikdo nehrnul. Zkoušel jsem to směrem na Krušné hory i na Moravu, ale bez valného výsledku. Nejdelší random spojení na 3cm se povedlo s DL9NDA do JO50 (246 km), ale to byla světlá vyjímka. Nejúčinnější nakonec bylo dohazování ze 70 cm. To ale funguje "jen" pro kolektivní stanice.
mikrovlny na stativu mikrovlny na stativu - detail shora
V poslední hodině závodu jsem sbalil mikrovlnné transvertory, MF rádio a baterku a vydal se kvůli spojení s Honzou CJH za les. Na louce za lesem si ale udělali startovačku motoroví padáčkáři, takže jsem musel přetrpět pár burácivých průletů. Spojení s CJH probíhalo v obvzláště improvizovaných podmínkách, ale bez větších problému se podařilo na 3 i 6 cm (výsledek zápisu levou rukou přidávám).
výsledek zápisu levou rukou

motorový padáčkář a už se padáčkáři rojí záhlučí s mikrovlnami záhlučí s mikrovlnami - detail
improvizované spojení na 6 cm improvizované spojení na 3 cm detail upevnění ozařovače na 3cm

Další stanice, které jinak byly za lesem (IA, UFL, OL4K), jsem už na 525 nesehnal. Když jsem se vrátil k autu, zbývalo ješte 5 minut do konce závodu. Tak jsem začal volat na 70 cm výzvu a stihl udělat ještě 3 spojení.

Závěr:
Tentokrát přestaly fungovat hned 2 telegrafní výzvy (ze 3). Zatím nevím proč. Výsledek hodnotím jako mírně podprůměrný. Již několik let pozoruji, že styl "hledám v šumu stanice a občas volám výzvu" na mikrovlnách nějak nefunguje. Na 1/4 až 1/3 snadno dělatelných stanic prostě nenarazím. Nevím, zda ostatní "jen čumí do četu" a pak zapnou rádio na 3 minuty, nebo mají tak "ostré paraboly", nebo jsem mimo jejich nejvýživnější směr, nebo ...?

západ slunce při návratu z kóty

výsledky a mapy:
70 cm - 62 spojení, 11292 bodů, ODX 604 km; 45W, 7 el. Yagi
23 cm - 22 spojení, 2678 bodů, ODX 324 km; 2W, 80 cm dish
6 cm - 5 spojení, 573 bodů, ODX 169 km; 0.1 W, 60 cm dish
3 cm - 9 spojení, 1209 bodů, ODX 246 km; 0.2W, 60 cm dish

mapa spojení 70cm mapa spojení 23cm mapa spojení  6cm mapa spojení  3cm

Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana