zimní QRP contest (2014)

termín: 2.2.2014, Křečhoř (333 m), JO70NA

Na tento závod jsem byl trochu zdravotně indisponován, takže jsem zavrhnul původně plánované Krkonoše a spokojil se s nejbližším kopcem. Technická příprava nebyla prakticky žádná. Ráno jsem se zdržel balením a nakládáním vybavení, takže jsem na kopec dorazil až po půl jedenácté. Původně jsem chtěl postavit stožárek na západní straně hřebenu abych neměl zastíněný výhled do JN69. Po vystoupení z auta jsem však navzdory zimě ucítil tak neskutečný puch z hnojiště, že jsem znovu nastartoval a popojel na obvykle používané místo na východní straně. Při stavbě stožárku byl veliký problém zatlouci do zmrzlé krajnice stanové kolíky sloužící jako kotvy.

příjezd na kótu Křečhoř Smrad, že by se dal krájet.  Zatloukání kolíků bylo docela obtížné.

Montáž ve studeném větru také nebyla bezproblémová, ale po půlhodině už byla 70cm anténa téměř vodorovně připevněná na stožáru, se kterým se dalo i otáčet.

Stožárek se 70cm anténou postaven. 70 cm anténa na stožárku

Když jsem začal vysílat, měly protistanice kolem 15 QSO. Hned na začátku jsem poměrně slušně slyšel DB6NT, ale dovolat na SSB se mi nepodařilo. Než jsem našel a připojil CW klíč, tak bohužel zmizel. Výzvu jsem volal spíše krátce. Hlavně jsem ladil po pásmu a hledal protistanice. Směroval jsem převážně na západ. Do konce 70 cm části se mi podařilo vysbírat celkem 24 stanic.

vysílací pracoviště vysílací pracoviště

Když začala dvoumetrová část, musel jsem spustit stožárek a převázat dvoumetrovou anténu. To v zimě a větru zabralo čtvrthodinu. Protistanice tou dobou měly kolem 15-ti spojení. Za cca 3/4 hodiny jsem vysbíral snadno slyšitelné stanice. To byla dvoumetrová část v půlce.

2m anténa na stožárku 2m anténa detailně 2m anténa - pohled zespoda

Pak mi připadlo, jako by to nějak usnulo (1 spojení / 5 minut). Půl hodiny před koncem přišly 3x SP do JO80 (170 Km) a pak už to bylo, kromě 2 OM udělaných na CW, jen paběrkování. Na konci závodu jsem měl jen 33 QSO. Tu poslední půlhodinu mi už byla i v autě trochu zima. S balením jsem se ve studeném větru moc nezdržoval. Co se už vešlo do kufru, jsem tam nacpal a rozšmodrchávání kotev jsem nechal na doma.

celkový pohled od kolíku demontáž antény a stožárku v zimě naházeno do auta před odjezdem

Závěr:
Proti předchozím rokům mne překvapil relativně velký počet zaslechnutých stanic na 70cm. I díky pozdnímu začátku vnímám 24 QSO jako slušný výsledek. Na 2m jsem očekával cca o 1/3 více spojení a alespoň 2-3 QSO do JO50 nebo JN59. Daleké spojení nad 300 km se povedlo pouze jedno.
SP1 a SP3 stanice, které si ostatní dohodili přes chat (kolektivky), o NAC bez problémů dělám (ze stejného místa a se stejnou sestavou). Tentokrát jsem o ně na pásmu nezavadil (při NAC je ale pásmo v OK podstatně prázdnější). Tady výhledově vidím důvod k rozdělení na Single a Multi kategorii (stanic se už závodu účastní dost).

výsledky:
70 cm - 24 spojení, 1982 bodů, ODX 169 km; 5W, 7 el. Yagi
2 m - 33 spojení, 3627 bodů, ODX 305 km; 5W, 6 el. Yagi

mapy:
mapa spojení 70cm mapa spojení 2 m


Robert OK1FEN
po závodě


závodění
hlavní strana