zimní QRP contest (2021)

termín: 2/2021, Křečhoř (333 m), JO70NA

Příprava
Protože tento rok zavřeli všechny lanovky, rozhodl jsem se odjet QRP závod z auta z Křečhoře. Obhlídka kopce proběhla ještě mezi dešti, které leckde způsobily povodně. Všude bylo bláto tak jsem vymyslel, že couvnu na travnatý pás, aby přední kola zůstala těsně na silnici a jednu z kotev uchytím do předního tažného oka. Cestou z kopce jsem uviděl ještě druhou možnost. Hnojiště bylo zcela netypicky z velké části bez hnoje a deště smyly zbytky, až bylo možné zajet na panelovou plochu. Do některých šikmých panelů se navíc dalo zakotvit. Stačilo by tedy zvednout anténu o 2 trubky a vyřešit třetí kotvu.
Za techniku jsem z polarizovaného SMA relé vyrobil dvoutlačítkový přepínač antén napájený vlastní baterií. Dále jsem zkusil zlepšit anténní systém na 70cm. S DK7ZB se mi ne a nedařilo, tak jsem přeměřil a znovu prozkomal horší z dvojice 15el Yagi (RZ 10/1973, obr.5). Tu jsem kdysi odložil poté, když výsledek sdružení dvojice byl horší, než ta lepší z antén. Po výměně dipólu a přeleštění prvních direktorů jsem ještě udělal znovu symetrizaci a připojovací kabel přesně podle lepší antény. Výsledek byl velmi podobný (SWR 1:1.07), ale chybička se přeci jen vloudila. Tak jsem se rozhodl otočit celou anténu.

chybička se vloudila

Pokusy o sdružení za tmy a tou dobou už na sněhu vypadaly nadějně, tak jsem test na stožáru nechal až do QRP závodu. Protože v mezičase déšť způsobující ledovku přešel ve sněžení, šel jsem v sobotu ještě v deset večer omést vrstvu sněhu a oškrábat ledovku z auta. To jsem ještě netušil, že si to ráno stejně zopakuji.

Balení a cesta
Většinu věcí jsem předzabalil ještě v sobotu. Kvůli vrtochům počasí (déšť, ledovka, později hustě sněžilo) jsem nakládání nechal na ráno. Do rána ještě víc nasněžilo a tak došlo na znovuometání auta. Následující nakládání proviantu a přivazování antény na střechu zabralo přes hodinu.

balení

Stavění a závodění
Na kopec jsen dojel 10 minut po začátku závodu. Po zhodnocení situace u cesty jsem zamířil na pevné panely do hnojiště. Vyndal jsem z auta venkovní výbavu a připevnil na 3 trubky 6 el DK7ZB. Chtěl jsem do panelů uchytit kotvy pro velký stožár, ale na zledovatělé šikmé ploše to přespříliš podkluzovalo.

přespřílišný podkluz alias tlamohod

V 09:45 UTC jsem tedy začal vysílat jen na fixní 6 el anténu.

70cm část

Postupně jsem vysbíral 13 zaslechlých stanic a potom se vrátil ke stavbě velkého stožáru. Jeden panelový úchyt jsem musel hledat pod navátou vrstvou sněhu a pak ještě vydloubávat nános hlíny. Vlastní stavba stožáru s anténou už byla rutina. Kvůli pokročilému času jsem totiž použil pouze jednu 15 el. Yagi.

70cm big ant

Ve zbývajících 20 minutách první části jsem zvládl ještě 10 QSO. Bylo dobré, že se dalo dosměrovávat, ale markantní přínos 10 element navíc jsem nepozoroval. Pátrání po OM stanicích bylo marné a ani z DL jsem nikoho nezaslechl. Když jsem zkoušel zaslechnout maják DB0FGB (232 km), tak po něm nebylo ani stopy. Po skončení 70cm části jsem 30 minut přehazoval antény. Tedy ještě jsem domontovával 3 prvky v 10 el. Yagi. Protistanice tou dobou měly cca 20 QSO.

2m ant - celkový pohled

Přepínač antén z SMA polarizovaného relé nějak nefungoval (později v teple mu samozřejmě nic nebylo), tak jsem BNC od antén přehazoval ručně. Ke konci dvoumetrové části už mi byla docela zima, ale s čajem z termosky se to dalo vydržet.

promrzám


Poznámky
Děkuji všem, kdo se rozhodli podpořit radioamatérskou QRP komunitu a rozhoupali se alespoň rozdat ostatním body. Na morseovku došlo minimálně. Nějak pro ni nebyl čas.

Zhodnocení
Zimního QRP závodu se účastním už od jeho nultého ročníku. Prakticky vždy jsem měl čas, jen mě někdy trápily zdravotní indispozice. Po čase tedy všeobecněji hodnotím "celý ten zimní cirkus". Hlavně z pohledu, co mě na něm nebaví. Subjektivně je pro mě závod příliš časově krátký. Rozumím tomu, že je koordinovaný s BBT, ale není v něm prostor pro lovení vzdálených DL stanic v JN49. Již dříve kritizovaná sloučená SINGLE a MULTI kategorie situaci ještě zhoršuje. Prostě je to závod pro bijce a dá se vyhrát pouze stylem "řvaní výzvy od začátku až do konce". Kouzlo dovolání se hodně daleko s QRP výkonem se nějak vytratilo. Na telegrafování není čas. Do budoucna se budu rozhodovat, zda soutěžit o nejvíc bodů, nejdelší ODX, nebo BBT stylem (váha všeho do 7kg, nicht mehr als 6 Watt).

výsledky:
70 cm - 23 spojení, 1722 bodů, ODX 185 km; 5W, 6 a 15 el. Yagi
2 m - 41 spojení, 3279 bodů, ODX 286 km; 5W, 6 a 10 el. Yagi

mapy:

mapa spojení 70cm

mapa spojení 2 m


Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana