1. subregionál 2023

termín: 4.-5.3.2023, Melechov u Ledče nad Sázavou (710 + 21 m), JN79PP

Tento závod jsem absoloval opět z Melechova.
Předpověd počasí byla všelijaká, ale postupně se mírně zlepšovala. Ve čtvrtek a v pátek už bylo nádherně slunečno a přes den teplo až to vypadalo, že zimu máme za sebou. Říkal jsem si "Když jsem to zvládl v listopadu, tak to zvládnu i v březnu."
No to jsem se se zlou potázal...
Takže jsem zažil pošmourno, zimu, vítr, ještě větší zimu, ještě větší vítr, sněžení, námrazu a podmínky šíření byly také podprůměrné. Kromě nepřízně počasí jsem udělal i trapné chyby (např. náhradní anténa zůstala položená na větru, a také se obalila ledem).

Ale popořadě.

Do auta jsem naskládal pásma 2m (2 antény), 70cm (2 antény) a 23cm (čtyřče). Jízda na kopec byla překvapivě bezproblémová. Tahání proviantu na věž a běhání po schodech bylo nekonečné. Stavba stožáru proběhla až za tmy a i proto jsem namontoval kratší antény (4el/2m, 6el/70cm). Po rozjezdu na 70-ce a přepnutí na 2m se ukázalo velmi špatné SWR. Následovalo hledání problému a výměna koaxu v mrazu a větru. Potom jsem byl na 2m až do jedné hodiny ráno (úmyslně bez chatu s vizí, že ráno bude lepší anténa). V noci dost fičelo a i ve spacáku byla zima. Ráno byla ledovka a na anténách námraza cca 5mm. 70cm anténa byla nepoužitelná (SWR 1:1,7), tak jsem po troše přemlouvání rozchodil alespoň 2m band (SWR 1:1,2). Než rozmrzla 15el Yagi, dotáhl jsem počet spojení na 2m na rovných 50.
Pak jsem složil stožár, částečně oloupal led z kabelů a odmontoval obě antény s ledem. Následovala montáž 15el Yagi na 70cm a znovu stavění stožáru. Celá procedura trvala mírně přes hodinu. Pak už jsem byl až do konce závodu na 70-ce, ale zázrak se ani s dlouhou anténou nekonal. Opakované pokusy přes AP s YU1LA nedopadly, na oba 2 Italy jsem se marně dovolával, 9A se povedl jeden a DL stanic bylo také pomálu. Marně jsem s 5W telegrafoval i na OM5CM a OE5D.
Spouštění proviantu dolů z věže v zimě a větru také nic moc...

Více viz fotky. Bohužel i část fotek z neděle se poškodila...


provizorní dálkové chcípání centrály


balení


i čtyřče na 23cm se vecpalo


do auta už se vešel jen operátor


tahání na věž


krátké antény na věži


na všem námraza


to není roztřesená fotka ale vrstva ledu


loupání ledu alespoň z kabelů


omrzlá 70cm anténa krátce po závodě


Závěr

Naštestí jsem si vzpomněl na dálkové chcípání centrály. Po pár minutách hledání jsem ho našel, zkusil, "opravil", znovu zkusil, opravil s brýlemi a ověřil že funguje. I jako bastl v pytlíčku bylo velkým přínosem.
Tentokrát jsem na věž vytáhl pořádnou olověnou baterku, na kterou jsem celý závod odjel.
Předem jsem věděl, že 5m ant (PA0MS) je na postavení moc rozměrná, ale přesto jsem ji vezl. Zato "longKRCka" (6el) zůstala hloupě zapomenuta doma. Na 70cm jsem zapomněl dipól pro 10el variantu antény (2-hý díl antény byl tedy vezen, tažen a poškozen při transportu zbytečně). Pásmo 23cm (čtyřče) jsem v nastalé konstelaci vůbec nestavěl.

souhrnně: Prostě se moc nezadařilo... (Alespoň že dnes, tedy 6.3.2023 , byly vyhlášeny konečné výsledky A1 kontestu - diplom potěšil.)

mapa spojení 2m - 1.subr 23

mapa spojení 70cm - 1.subr 23


Výsledek + nejdelší spojení v závodě

2m: 50 QSO; 8124 bodů ; průměr 162,7 km/QSO ODX : 9A0V; JN95PE; 580 km ; Anténa: 4 el. Yagi
70cm: 42 QSO; 7323 bodů ; průměr 174,5 km/QSO ODX : DK5PD; JN39VV; 540 km ; Anténa: 15 el. Yagi



Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana