zimní QRP contest (2023)

termín: 5.2.2023, Křečhoř (333 m), JO70NA

Příprava
Pro tento závod jsem dlouho předem odpískal variantu vysílání z hor. Na večer před závodem totiž zrovna vyšly společenské povinnosti. Chtěl jsem se ale alespoň zůčastnit, tedy vyjet na blízký kopeček a podle regulí postavit stožár s anténou. Protože jsem na jaro připravoval 2x 4el Yagi s 50ohm dipólem optimalizované pro menší stackovací vzdálenost (1,9m stack dvojice má v simulaci 10,3 dBd), nabízelo se ji v QRP závodě vyzkoušet. Bohužel jsem v lednu přes 2 týdny marodil, takže jsem zvládl dokončit jen jednu anténu z dvojice. Vzhledem k vichru krátce před závodem a poznámce z loňského QRP, jsem (zpětným pohledem chybně) usoudil, že pětimetrovou PA0MS těžko sám postavím a ve větru udržím v azimutu. Napadlo mě tedy "hodit do Eznecu", jak by dopadlo sdružení 4el Yagi (50ohm) se stařičkou 4el. KRC. Pro stackovací vzdálenost 2,0 až 2,1m vycházelo optimum zisku 9,7 dBd. K dispozici jsem měl jen sdružovač ze dvou paralelních koaxů 75 ohm (má 37,5ohm namísto potřebných 35,4 ohm), takže jsem se s SWR 1:1,3 prostě smířil. Kvůli zmíněnému větru na měření sestavy nedošlo, takže se mělo vidět až na kopci (beztak už nebyl čas cokoli případně řešit). V sobotu jsme na klub ještě rozdávali body v BBT na 23cm a kvůli dalším neodkladnostem jsem kompletní předzabalení na QRP v sobotu nestihl. Po společenské akci jsem šel spát v půl druhé a v neděli ráno jsem ještě spoustu věcí hledal a dobaloval. Po dlouhém a marném hledání patky malého stožáru jsem nakonec vzal velký stožár. Třetí držák jeklu na stožár jsem také nenašel, což si v závodě vynutilo delší přehazování antén mezi etapami.

nakládání

Cesta a stavba stožáru
Vyrážel jsem s hodinovým zpožděním. Ráno bylo ještě pod nulou, takže jsem na kopci bez potíží projel blátozónou až na travnatý pás. Dorazil jsem akorát, když začínala 70cm část. Naštěstí bylo téměř bezvětří, takže jsem ubral trubku a stožár vůbec nekotvil. Namontoval jsem dvě nezávislé 6el (1:1,3; 10,4 dBd) a 15el Yagi (1:1,04; 13,5 dBd). Montáž pípacího cirkusu ukousla třičtvrtěhodinu.

antény 70cm


70cm část
Začal jsem výzvou a na sedmdesátku to šlapalo docela dobře. Skoro všichni mě ladili na hloubky, tak nevím, jestli jsem někde v rádiu něco špatně nenastavil. Po půl hodině jsem se přihlásil na chat, kde se domluvilo spojení s DH3NAN a na druhý pokus se telegrafem povedlo. Bohužel to byla jediná DL stanice. Ani z OM jsem nikoho nezaslechl. Odhaduji, že výzvu jsem volal cca třetinu času.

2m část
Přehazování dvoumetrových antén zabralo půl hodiny. Dost dlouho jsem hledal sdružovač a už to vypadalo, že 2m odjedu jen se 4el yagi (7,1 dBd). Naštěstí v poslední tašce, kde by snad ještě mohl být, opravdu sdružovač byl. Antény mírně šilhaly, ale vzhledem k vyzařovacímu úhlu 60° stupňů jsem to neřešil. Začátek na výzvu "nějak nešel", tak jsem nejprve projel pásmo. Po čtvrthodině závodění jsem slyšel, že kdosi dělá spojení do Bosny (E73O - 602Km). Zkusil jsem protistanici dosměrovat a také jsem ji cca ±10° slyšel. Pokus naladit se vedle a volat CW výzvu nedopadl. Jen mě zavolalo pár silných OK stanic. Zkusil jsem s nimi udělat rychle QSO na SSB, ale asi to nepochopili. Tak jsme si to odpípali. Bosnu už jsem nezaslechl a při následném volání SSB výzvy se stanice zrovna nehrnuly (rádio indikovalo SWR 1:1,4). Pak mi po chatu napsal DL6GCK. Chvíli jsme to zkoušeli, on mě prý slabě slyšel, já jeho ne, tak spojení bohužel nedopadlo. První baterka už měla jen 11,6V , tak jsem chvíli přepojoval na jinou, ale ani s čerstvou baterkou to nějak nešlo. Zkusil jsem oslovit 3 DL stanice do 400 km, které byly na chatu, neodpověděl nikdo. Z OM na chatu nikdo nebyl a do OK2 se podařilo dohodit 1 QSO. V mezičase jsem střídavě ladil a volal výzvu, ale na konci závodu jsem měl jen stejně QSO jako na 70cm a celkově dojem, že to na 2m bylo nějaké slabé. Ještě jsem po závodě změřil SWR sdružených antén (1:1,28) a samotné 4el Yagi 50ohm (1:1,12). Následné balení jsem neprodlužoval. Co se vešlo do auta, jsem tam nacpal a třídění nechal na doma. Až cestou z kopce mě napadlo, jestli jsem měl souhlasně zapojené dipóly (Zpětně zjištěno, že neměl.).

vysílací pracoviště STN na 2m operátor antény 2m před odjezdem


Zhodnocení
Jak jsem si po 70cm části říkal, že to vypadá docela dobře, dvoumetrová část byla jednoznačným zklamáním. Vůbec mě nenapadlo, že by po všech vichřicích v předchozím týdnu mohlo zrovna na závod přijít bezvětří a tak pětimetrová PA0MS (11,7 dBd) bohužel zůstala smotaná v paklu, jak jsem ji po A1/22 slanil z věže. Chat byl na 2m málo přínosný (2 QSO, které bych bez něj neudělal). Možná se ke konci závodu už hlásila i únava.
Když bodový výsledek srovnám s minulými ročníky, vychází mi závěr: Slabší příprava = slabší ročník
A dosažené průměry kolem 80km mi přijdou také hodně slabé.

výsledky:
70 cm - 28 spojení, 2326 bodů, ODX 286 km; 6,6 W; 6 a 15 el. Yagi; průměr 83,1 km/QSO
2 m - 28 spojení, 2139 bodů, ODX 178 km; 8,5 W; 2x 4 el. Yagi; průměr 76,4 km/QSO

mapy:

mapa spojení 70cm

mapa spojení 2 m


Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana