Letní QRP závod a Alpe Adria VHF contest 2020

termín: 2.8.2020, Chopok, Nízké Tatry (2025m), JN98TW



Příprava
Příprava na letošní Alpe Adria a QRP závod byla dlouhodobá a poměrně důkladná. To, že nakonec dopadl Chopok, bylo výslednicí koronavirových obav a omezení, kompromisu kde a jak trávit dovolenou a ve finále i ukončení provozu lanovky už v 16:30 (na netu deklarováno do 18h). Záložní variantou byl vrchol Dereše (2004m ASL) těsně mimo národní park, kde jsem čekal minimum turistů, ale bylo to od lanovky ještě 3/4h pěšky po hřebeni.
Týden předem jsem s pomocí nově pořízeného miniVNA na několikrát ladil a zkoušel sdružit dvě 6 el. Yagi antény (původně KRCky). Pokusy sdružit je nikam nevedly, tak jsem vyladil tu lepší na SWR 1:1.05 a druhou nechal jen 4 elementovou jako lapač statických výbojů (nakonec nebylo potřeba) případně pro vysílání výzvy (omyl). Původní snahu o stavbu celé sestavy nanečisto jsem pro vedro a komáry vzdal, ale nahradil jsem ji alespoň pozičním rozložením všech komponentů na zemi.



Osvědčenou pytlíčkovou přípravu jsem tentokrát doplnil popisky pytlíčků.
Tentokrát jsem zvážil výbavu už na začátku. Vak s "hliníkem" měl 4kg, batoh se vším ostatním 11,5 kg (včetně 1.5l minerálky).

Cesta a stavění
Ranní, několik kilometrů dlouhé, stoupání autem k lanovce proběhlo bez potíží. V následujících chvílích u lanovky jsem si nějak vzpomněl na slovní obrat "Slovenské špecifiká" ze začátku 90-tých let. (Nelze si prostě koupit zpáteční jízdenku na vrchol. Musíte si koupit balíček přes vrchol do opačného údolí a zpět, ovšem za cenu jízdenky autobusem k moři. Ale zase musím uznat, že nerýžují na parkovném, jako v Krkonoších.)
Pak už bylo možné nasednout do kabinky lanovky a nechat se s přestupem vyvézt do 2000m. Na Chopok jsem došplhal pár minut po deváté hodině. Vybral jsem si místo mírně stranou od vrcholu. Jako uchycení kotevních lan jsem obvázal vhodně umístěné kameny (s respektem kudy asi tak budou chodit lidi).
Přestože jsem měl tentokrát při stavění stožáru pomocníky, stejně jsem celkově montáž všech propriet a stavbu moc neurychlil. Alespoň jsem využil situace, dvakrát šel s anténou na stožáru znovu dolů a doladil odrazy na -30dB (1:1.06).
První spojení mám hodinu a půl po příchodu na kopec.
montáž antény

Závodění
Začal jsem s anténou nasměrovanou do OK. Přesto jsem první spojení s OK stanicí udělal až po 20 minutách. Od samého začátku spojení přibývala velmi pomalu. Po dlouhém volání bez odezvy a upozornění na slabou modulaci jsem vyřadil automatickou fone výzvu. Na holý mikrofon jsem SSB spojení dělal, ale pořád to byla slabota.



CW klíč špatně držel na kameni, opakovaně padal a zůstával viset na kabelu.


Seděl jsem na poměrně šikmém kameni, což bylo postupem času nepohodlné až únavné. Než mě napadlo, že bych si mohl nasadit kapuci, tak mě slunce spálilo za krkem.


A spojení nepřibývala. V teoreticky nejvýživnějším směru do OK bylo téměř vymeteno. Když už jsem nějakou OK stanici udělal, tak byla až od Plzně, Prahy, či z Krušných hor. Stanice z jihu byly slyšet silně, ale buď bylo nutné čekat na mezeru v jejich pile-upu, nebo mě přes rušení neslyšely (směrovaly jinam).
Tou dobou slunce zakryly mraky, takže bylo něco vidět na displeji mobilu, a tak jsem se přihlásil do KST chatu. Někdo napsal mě, někomu jsem napsal já a během půl hodiny se povedlo 7 spojení přes 400km (většinou CW).
Ve zbývající 1 a půl hodině do konce AA už mám většinu spojení CW. Asi protože jsem se SSB prostě nedovolával (dodatečně byl zjištěn vakl v mikrofonu). Několik S5 stanic nedopadlo, protože odvětily "only SSB" a fone mě nebraly.

zvědavý ptáček

vrchol Chopku

Davy jsem vlastně moc nevnímal. Vybavuji si, jak jsem někomu dovoloval, že mne smí fotit. A také jak (zřejmě) tatínek synovi vysvětloval, že vysílám morseovkou.
detail vrcholu

Balení bylo hektické. Nejvíce asi zdržovalo rozvazování uzlů na kamenech. Následoval sprint s plnou polní k lanovce, kterou jsem nakonec pohodlně stihl.
balení


Závěr a zhodnocení
Obavy, že 100 m vzdálené profi antény na budově lanovky budou rušit, se naštěstí nenaplnily (jen 1 peak v pásmu, kde se závodilo). Rušení od statiky se tentokrát omezilo na jednotlivé lupance (perioda 3sec) trvající pár minut a pouze dvakrát v průběhu celého závodu.
Občas mi trochu vadila hlasitá mluva turistů, ale dalo se to zvládnout. Směrování na OK stanice po většinu času volání výzvy nebylo moc bodově přínosné.
Anténa 6 el. Yagi je pro vysílání s 5W z "okraje aktivity" moc krátká.
Nějaká spojení jsem nejspíš "protaktizoval", ale stejně je můj celkový dojem ze závodu: Marné volání výzvy, dlouhé a často neúspěšné (YU7ACO, IQ3LX, S57O, S59P, OE1HHB) dovolávaní na stanice z jihu. Ve výsledku mám stejně spojení (43) a o trochu víc bodů (10630) než z Černé Hory v Krkonoších v předchozím roce.
Pozn: Baterky LiIon pro modeláře jdou navzdory sporadickému používání (jen pro HAM) po 8-mi letech "do háje".

mapa spojení AA contest
mapa QSO - AA contest


Výsledek + nejdelší spojení v závodě
QRP: 40 QSO; 9958 b

AA: 43 QSO; 10630 b
ODX : DR1H; JN59OP; 616km (5W, 6 el. Yagi )




Robert OK1FEN

závodění
hlavní strana